Japonský chren, alebo wasabi, rastie vo svojej domovine na špecifických miestach. Ide o vysoko položené oblasti. Rastliny sa vyskytujú na brehoch tečúcich, studených prameňov. Na rozdiel od väčšiny plodín, rastú v tieni, naopak slnko im vôbec neprospieva.
Vysievanie semien
Semená môžete v interiéri, vysievať počas celého roka. Základom je príprava substrátu. V zahraničí existujú špeciálne zmesi na tento účel, ale keďže u nás nejde o klasicky pestovanú rastlinu, budete si musieť substrát pripraviť sami. ideálne je, ak zmiešate rašelinu s mulčovacou kôrou a perlitom. Do kvetináča s priemerom okolo desiatich centimetrov vysejte cca 20 semien. Zakryte ich jemnou vrstvou rovnakej zmesi a na vrch môžete použiť ďalšiu vrstvu vápenného gritu, ktorý je určený pre sliepky. Ide o malinké vápenité kamienky, ktoré sa sliepkam podávajú na to, aby mohli rozomlieť potravu vo svojom žalúdku.
Substrát musíte udržiavať neustále vlhký. S vodou v tomto prípade nemusíte naozaj šetriť. Miesto kde kvetináče so semienkami umiestnite, môže byť svetlé. Neumiestňujte ich však na priame slnko.
Rastlina je pestovaná pre svoje korenie, z ktorých sa vyrába zelená pasta. Konzumovať však môžete aj väčšie listy, ako prísadu o klasických zeleninových šalátov.
Pestovanie rastlín
Po tom, ako vám rastlinky vyklíčia a dorastú do asi päť centimetrovej veľkosti, ich musíte presadiť do väčšej nádoby. Korene wasabi zbierame najskôr po dvoch rokoch a keď rastlina dorastá do pomerne veľkej veľkosti, zvoľte dostatočne veľký kvetináč.
Použite rovnakú zmes pôdy ako na vysievanie. Môžete do nej pridať aj väčšie kamienky. Japonský chren vám porastie aj v čistom štrku. Základom je aby bol substrát naozaj priepustný.
Zemina musí byť stále mokrá. Kvetináč môžete umiestniť aj do nádoby, v ktorej bude stále voda. Ako sme spomenuli na začiatku, táto rastlina rastie výlučne na brehoch potokov, tamže voda a tieň sú základné podmienky na jeho rast.