Lymfatická opuch, alebo skrátene lymfedém postihuje všetky mäkké tkanivá v našom tele. Najčastejším miestom, kde sa tento zdravotný problém prejaví, sú však končatiny, teda nohy a ruky. V preklade ide o poruchu drenážnej funkcie lymfatických ciev. Problémom je to, že v nich dochádza k hromadeniu tekutiny. To spôsobuje zápal, ktorý je potrebné čo najskôr liečiť. V inom prípade prejde do chronického zápalu.
Lymfedém je vážne chronické ochorenie, ktoré môže viesť k tragickým následkom. Jedným z nich je napríklad invalidita. Mäkké tkanivá sa totiž časom premenia na väzivo. Lymfatický opuch sa v skutočnosti nedá vyliečiť, ale iba liečiť. To však neznamená, že nemáte tento zdravotný problém riešiť. Práve naopak.
Ak sa vo vašej rodine vyskytol podobný problém, alebo na sebe pozorujete niektoré z príznakov tohto ochorenia, určite neodkladajte návštevu lekára. Včasná diagnostika a následná liečba je totiž základom úspechu.
Liečba sa odborne nazýva komplexná dekongestívna terapia. Zahŕňa špeciálne cvičenia, bandážovanie, lymfodrenáže a taktiež starostlivosť o zdravie pokožky. Tá je totiž pri tomto ochorení extrémne náchylná na vznik infekcií.
Lymfatický opuch rozdeľujeme do dvoch kategórií.
Vrodený, alebo primárny – spôsobuje ho dedičná (vrodená) porucha, ktorá ovplyvňuje vývoj lymfatických ciev. V niektorých prípadoch je pozorovateľný už od narodenia. Niekedy sa však prejaví až neskôr, najčastejšie v puberte, kedy dochádza v tele k výrazným hormonálnym zmenám. Nie je však ničím neobvyklým, že u niektorých ľud ochorenie naplno prepukne až v dospelosti.
Získaný, alebo sekundárny – ide o takzvané druhotné postihnutie lymfatického systému. To spôsobí zablokovanie odtoku lymfy, ktorá sa začne horšie vstrebávať. Medzi vyvolávacie faktory patrí napríklad ožarovanie pri nádorových ochoreniach, chirurgické zákroky, zápaly v tele, popáleniny, alebo iné úrazy.