Koľko krát sa vám stalo, že ste začali s cvičením, ale po týždni alebo aj skôr ste prestali? Svalstvo vás bolelo a cvičenie vám neprinášalo žiadnu radosť, vysilili ste sa a namiesto toho, aby ste z cvičenia urobili svoj súkromný rituál alebo návyk, tak sa z neho stala otravná povinnosť, ktorej ste sa začali vyhýbať. Ako ale zabezpečiť, aby sa toto už nestalo a aby sa z cvičenia a pohybu stala vaša obľúbená voľnočasová aktivita?
Ako prvé by ste si mali vybrať formu pohybu, ktorá vás baví. Ak máte radi napríklad bicyklovanie, zaraďte ho do vášho týždenného programu. Aspoň trikrát týždenne vytiahnite bicykel a vyrazte s ním von aspoň na hodinku. Nastavte si tempo tak, aby ste vládali ale aby bola jazda pre vás aspoň trochu výzvou. Ak máte radi plávanie, alebo beh, skúste to s tým. Pred každú takúto aktivitu vložte krátku rozcvičku, či rozohriatie a po každej aktivite strečing. Takto si rýchlo a ľahko zvyknete na to, že pár hodín vášho času je venovaných cvičeniu.
Keď si zvyknete na pravidelný pohyb, začnite pomedzi vašu obľúbenú aktivitu vkladať formy cvičenia, ktorým ste sa doteraz vyhýbali – napr. silové cvičenie (ktorému sa často zo začiatku každý vyhýba, pretože ide o viac jednotvárnu činnosť ako pri outdoorových aktivitách). Uvidíte, že čoskoro aj toto vás začne baviť.
Treba sa ale naučiť vyhľadávať, ako cvičiť efektívne tak, aby to bola možno aj zábava. Niekomu pri cvičení pomáha hudba, iný si pustí aj audio knihu. Vyskúšajte rôzne druhy pohybových aktivít, aj tie, ktoré vám pomáhajú chudnúť, aj tie, ktoré vám pomáhajú budovať svalovú hmotu. Testujte, čo vám pomáha najviac, čo vás baví a postupne nájdete formy, ktoré vám vyhovujú a prinášajú potešenie.
Taktiež je dokázané, že aj krátky pobyt v prírode prináša ľuďom do života radosť a ľudia, ktorí sa venujú outdoorovým aktivitám bývajú oveľa spokojnejší ako tí, ktorí von trávia čas minimálne. Práve preto je potrebné pohyb vyvážiť medzi von strávený čas a čas strávený v posilňovni, prípadne doma.