ÚPLNÉ SPOJENIE
Táto alternatíva sa zdá byť výhodná. Pár má jeden spoločný účet, stačí kontrolovať iba ten, nie je nutné sa dohadovať koľko peňazí má ešte manželka alebo manžel na účte. Avšak problém môže nastať ak pár nemá spoločné priority. Jeden chce šetriť do budúcna a ten druhý si užíva život a míňa. Vtedy je dôležité aby mal pár medzi sebou jasno, akým spôsobom sa bude s finančnými prostriedkami vynakladať. Nevýhodu môže niekto vidieť v tom, že všetko na čo budú financie použité vám partner môže odkontrolovať. Pri tomto modeli sa často stáva, že si partneri odlievajú peniaze inam, aby mohli financovať napríklad darčeky partnera, alebo aktivity, s ktorými ten druhý nesúhlasí. Ďalšou nevýhodou je, že pri konflikte a potenciálnom odlúčení sa z páru stávajú nepriatelia a o peniaze začínajú bojovať.
ČIASTOČNÉ SPOJENIE
Väčšina párov rieši financie práve takto. Založia si spoločný účet, kde každý vkladá nejakú čiastku zo svojho príjmu. Týmto krokom si každý ponechá svoju finančnú slobodu a nebude sa cítiť kontrolovaný tým druhým. Príspevky na tento účet dávajú partneri buď rovnakým dielom, alebo úmerne svojim príjmom, všetko je na dohode. Veď každý z nás chce mať finančnú slobodu a nie o všetkých výdavkoch na zábavu svojho partnera potrebujete poznať.
ŽIADNE SPOJENIE
Opäť záleží na komunikácii partnerov. Tým, že sa z partnerského vzťahu stane manželstvo neznamená, že sa finančné prostriedky musia spojiť. Ak to obom vyhovuje, ponechajú si svoje osobné účty a produkty v pôvodnom stave a na výdavkoch sa spoločne dokážu dohodnúť. Obaja si zanechávajú svoju úplnú finančnú identitu.
Je nutné podotknúť, že všetky finančné rozhodnutia v partnerstve si vyžadujú komunikáciu a hlavne pravidlá, ktoré musia obaja dodržiavať, inak to asi nebude fungovať. Každá z týchto troch alternatív má svoje plusy aj mínusy. Je len na vás a na partnerovi, ktorá z nich vám vyhovuje a ktorú si zvolíte.