Moderné, dizajnové, čisté, bezpečné a netradičné. Týmito a ešte mnohými inými slovami, by sme mohli opísať sklenené zábradlia. Tento prvok a dnes v domácnostiach objavuje stále častejšie. Za pomerne prijateľnú investíciu, získate veľmi zaujímavú časť interiéru, takže sa nad týmto riešením určite oplatí premýšľať. V nasledujúcich riadkoch vám zodpovedáme niekoľko základných otázok, ktoré vás budú určite zaujímať.
Sklenené ale bezpečné
Sklenené zábradlia môžu na niekoho pôsobiť veľmi krehkým dojmom. V skutočnosti sú však tieto sklá vyrábané špeciálnym spôsobom a taktiež z extrémne pevných materiálov. Preto sa nemusíte obávať toho, že sa len tak rozbijú. Práve naopak, takto riešené zábradlie je oproti tomu klasickému ešte o niečo bezpečnejšie, keďže je celá plocha pekne zakrytá.
Rôzne spôsoby upevnenia
Sklené zábradlie môže byť upevnené rôznymi spôsobmi. Najčastejšie sa však využívajú dva z nich, a to ukotvenie do bodových úchytov, alebo do hliníkového profilu. V prvom prípade, teda pri ukotvení na niekoľkých bodoch, hovoríme o rýchlejšom spôsobe inštalácie. Nie sú totiž potrebné žiadne špeciálne úpravy, či nákladné stavebné práce na schodisku. Na jednotlivé schody sa v podstate iba umiestnia špeciálne upevňovacie kotvy, do ktorých sa následne bezpečne prichytia sklenené tabule.
Pri ukotvení zábradlia do profilu sú potrebné trošku väčšie stavebné úpravy. Tento profil sa totiž vo väčšine prípadov zapúšťa priamo do podlahy, teda do schodov. Takto pôsobí zábradlie kompaktnejšie. Hliníkový profil teda žiadnym spôsobom nezasahuje do celkového dizajnu. V tomto prípade hovoríme o takzvanom samonosnom zábradlí.
Za čo sa budem držať?
Sklenené zábradlie nespĺňa len estetickú funkciu. môžete sa ho samozrejme aj normálne držať. Pokiaľ ho chcete využívať aj týmto spôsobom, nie je na škodu inštalácia madla, teda akejsi rúčky, ktorú môžete bez problémov ohmatávať. Sklo by sa totiž rýchlo zašpinilo, takže by ste si iba zbytočne pridávali robotu navyše.