Čo vám napadne ako prvé, pri názve rastlinky Prvosienka jarná? Ak vám práve v hlave zablikalo červené svetielko, pretože viete, že tento kvietok patrí medzi jedovaté, spomenuli ste si správne. Čo však už vie menej ľudí je to, že táto rastlina zároveň patrí medzi tie liečivé. Treba s ňou byť ale obzvlášť opatrný.
Ľahká na rozpoznanie
Prvosienka je trváca rastlina. Rastie na lúkach a pastvinách, a to už od apríla až do konca mája. V našich končinách ide o pomerne rozšírenú rastlinu. Spoznáte ju vďaka mohutnej prízemnej ružici sýtozelených listov a kvietkov v tvare kalichu, ktoré sú usporiadané do okolíku. Tie majú výrazné žltú farbu.
Ako a kedy prvosienku zbierame
Prvosienku zbierame vtedy, keď kvitne. Na liečebné účely sú vhodné jej kvety, ale ak sa vám s nimi nechce babrať, pokojne môžete nazbierať celú vňať. Tú dajte usušiť. Zo sušenej prvosienky môžeme pripravovať čaj. Maximálna denná dávka sušených kvetov prvosienky, pre dospelého človeka, predstavuje dve kávové lyžičky. Na toto množstvo sušiny použite približne dvestopäťdesiat mililitrov vriacej vody. Čaj by ste nemali „exnúť“. Je lepšie ak ho budete popíjať. To, že bude vlažný až studený vôbec nevadí.
Zdravotné účinky
Takýto čaj pomôže pri ochoreniach pľúc, priedušiek a v podstate všetkých orgánov dýchacej sústavy. Podporuje vykašliavanie hlienu a taktiež mierni suchý kašeľ. Okrem toho pôsobí močopudne. Bojuje so zápalmi v tele a upokojuje organizmus.
Prvosienka pre krásu
Z prvosienky si môžete pripraviť aj krém, alebo masku na tvár. Tá sa postará o to, aby bol a vaša pokožka vyčistená do hĺbky. Záparom si môžete taktiež zmývať vlasy, ktorým zas dodá chýbajúc lesk.
Na vonkajšie použitie sa využívajú aj obklady z kvetov, ktoré pomáhajú pr liečbe modrín a krvných podliatin.
Nikdy neprekračujte maximálne denné množstvo sušenej drogy. Predávkovanie vyvoláva hnačky a zvracanie. Nie raz i vážnejšie zdravotné komplikácie.