Vymeňte svetlo!
Ak vám v spálni nad hlavou svieti rázne, intenzívne a biele svetlo práve to môže spôsobovať problémy. Telo sa tiež potrebuje ukľudniť a pripraviť na spánok. Stačí vymeniť bielu žiarovku za tmavšiu a do žlta svietiacu.
TIP:Sviečky sú skvelým pomocníkom pri relaxovaní. Ak si pred spaním zapálite pár sviečok napríklad pri večernom čítaní určite vás to upokojí.
Zaspávať by ste mali v úplnej tme. Prieniky svetla môžu narušiť vytváranie regeneračného hormónu melatonín, ktorý sa najviac "aktivuje" v noci.
Teplota v izbe
Budíte sa v noci na to, že vám je zima alebo sa budíte spotení? Ideálna teplota v izbe je veľmi dôležitá. Najlepšie sa organizmu spí pri teplote okolo 19 stupňov. Práve pri takejto chladnejšej teplote náš mozog dokáže vypnúť.
POZORaby nebolo v izbe príliš chladno. Vtedy nedokážeme dokonale oddychovať pretože sa telo musí postarať o to, aby sme neprechladli.
Výmena matracu
Možno nastal čas na nový matrac. Predsa len posteľ je ten najväčší prvok v spálni. Ak už dlho spíte na jednom a tom istom práve kúpa kvalitnejšieho, napríklad pamäťového matracu môže spôsobiť celkovú zmenu či už v spálni alebo pri spánku.
Elektronika
Prítomnosť rádiového budíka, telefónu alebo nebodaj televízie v spálni má za následok nespavosť. Vyhnite sa svietiacim hodinkám v spálni, ktoré môžu pri zobudení v noci spôsobiť stres.
Určite si nepotrebujete zadovážiť televíziu priamo pred posteľ. Posteľ slúži iba na oddych a spánok. Vplyv svetla, zvukov a hlukov nedovoľuje mozgu vylučovať dostatočné množstvo hormónov pre spánok. Niekto tvrdí, že dokáže zaspať iba pri zapnutom televízore. Jeho podvedomie však vníma všetky informácie, človek dostatočne neoddychuje a tak sa budí unavený.
V neposlednom rade, je nevhodné používanie telefónu tesne pred spaním. Ako ukázali nejedny štúdie, telefón vylučuje isté žiarenie, ktoré je človeku škodlivé. Mali by sme preto obmedziť telefón nie len pred spánkom, ale aj celkovo počas dňa.