Ak sa pozriete vôkol seba, môžete vidieť, že muži sa považujú za gro tejto spoločnosti. Môžeme to vidieť prevažne v politike, IT sektore alebo vedúcich funkciách.
Je smutné, že deľba práce kopíruje členské štáty v Európskej únii na staré a nové štáty, na bohaté a chudobné a podľa prieskumov, aj na liberálne a konzervatívne. To znamená, že Slovensko, vrátane štátov V štvorky, ale aj pobaltské krajiny, Rumuni a Bulhari a samozrejme štáty južnej Európy, ktoré sú známe svojím konzervatívnym prístupom.
Pri názore, že žena sa má predovšetkým starať o rodinu a domácnosť súhlasilo s touto odpoveďou cez sedemdesiat percent Slovákov. Najmenej si to myslia ľudia v Holandsku, či v Dánsku. Priamou umerou išla aj odpoveď, že muži majú hlavne zarábať peniaze.
Nepíšem túto štatistiku len-tak. Odzrkadľuje to, že naša spoločnosť poriadne nevyužíva ženy v ekonomike. Z hľadiska politiky sme skončili na 110. mieste zo 144 krajín. Toto číslo je naozaj alarmujúce. Príčinou je napríklad platová nerovnosť medzi mužmi a ženami a rovnako minimum žien zastávajúce vedúce postavenie.
Podľa úspešného magazínu Forbes, ak sa vo firme zvýši počet žien z nuly na tridsať percent, tak sa zvýši aj počet zisku na pätnásť percent.
V Európe maj ženy v priemere o šestnásť percent menej na výplatnej páske, ako muži. Na Slovensku je to až dvadsať jeden percent. Zo mzdového ohodnotenia medzi ženami a mužmi vplýva viacero vecí. Údajne najvýznamnejší dôvod je ten, že ženy pracujú za život v priemere o jednu tretinu menej ako muži. Môžu za to materské dovolenky. Tieto dlhšie prestávky od práce spôsobujú, že ich kariérny rast stúpa pomalšie. Európska komisia tvrdí, že napríklad v IT sektore sa ženy presadzujú oveľa ťažšie ako muži.
Z tých nižších pracovných pozícii sa ženy uplatňujú v Európskej únii najviac ako predavačky v obchodoch alebo upratovačky. Naopak z vyšších sa presadzujú ako právničky, lekárky alebo učiteľky. Najmenej žien je zamestnaných v odbore komunikačných a informačných technológií.